Антициклични компании и рискът от рецесия
Банка ДСК предоставя на Вашето внимание инвестиционна препоръка, изготвена от екип с експертни финансови познания, квалификация и опит.
За всеки потенциален и текущ инвеститор е важно да разбира икономическия цикъл и различните икономически сектори, които се представят добре в различните части на цикъла.
Икономическият цикъл се задвижва от достъпността на кредит и обикновено се разделя на четири фази: разширяване, пик, свиване и дъно. По време на фазата на разширяване има увеличение на икономическата активност и инвестиционните възможности, което води до увеличени потребителски разходи и бизнес инвестиции. Когато икономиката достигне своя връх, заплатите и лихвените проценти са склонни да се покачват, а цената на заемането на пари често е по-висока. По време на фазата на свиване икономиката започва да се забавя и растежът на БВП се свива, което води до по-ниски заплати, намалени потребителски разходи и затягане на условията за кредитиране. Крайният етап на икономическия цикъл е дъното, когато икономиката е достигнала най-ниската си точка и започва фазата на възстановяване.
Пандемията от COVID-19 провокира много либерална позиция по отношение на паричната политика от страна на централните банки. В комбинация с предизвикателствата в глобалните вериги на доставки, това предизвика сериозно увеличение на инфлацията, което обратно провокира централните банки, макар и със закъснение, да предприемат рязка промяна в политиката си чрез изтегляне на ликвидност и увеличаване на лихвените проценти. В резултат, от края на 2021 г. икономическите показатели постепенно се влошават, а борсата изживя сериозни спадове, което доведе до широко разпространен консенсус за предстояща рецесия през 2023-та или началото на 2024-та.
Рецесията се определя като период на свиване на икономическата активност, който обикновено се обозначава със спад на брутния вътрешен продукт (БВП) за две последователни тримесечия. Индикаторите за рецесия включват затягане на кредитните условия, намалени потребителски разходи и по-висока инфлация. По време на рецесия някои сектори на икономиката изживяват по-малко свиване на приходите и работните места от други; те са известни като устойчиви на рецесия сектори.
Устойчивите на рецесия сектори обикновено предлагат повече стабилност дори по време на икономически затруднения. Тези сектори включват здравеопазване, потребителски стоки, технологии и недвижими имоти. Здравеопазването е особено устойчив сектор, тъй като се счита за основна услуга и не се влияе толкова значително от промените в потребителските разходи. Потребителските стоки, като храни и напитки, също са по-малко засегнати от спадове, тъй като е по-вероятно потребителите да продължат да купуват тези продукти по време на рецесия. Технологиите и недвижимите имоти са други важни сектори, които остават относително устойчиви по време на икономически спадове, тъй като търсенето на технологии и услуги в областта на недвижимите имоти често е по-малко засегнато от икономическите условия.
Банка ДСК предлага следните инвестиционни фондове, които са предназначени да предоставят на инвеститорите експозиция към тези устойчиви на рецесия сектори, както и фондове, които ще бъдат привлекателни през ранните етапи на следващия цикъл на растеж:
- ДСК Глобални защитни компании е фонд в лева с фокус върху антицикличните сектори от икономиката;
- SISF Healthcare Innovation е фокусиран върху фармацевтичния и био-технологичния сектор и е достъпен в евро и долари;
- Серията фондове SISF Dividend maximizer предоставят глобална или географски фокусирана експозиция към установени компании със стабилни парични потоци (обичайно това са анти-циклични бизнеси) с висок дивидент;
- SISF Global Cities дава експозиция към недвижими имоти (търговия, строителство и наеми) в глобален мащаб в евро и долари;
- SISF Global Sustainable Food and Water е фонд в евро и долари, инвестиращ в компании, които подпомагат прехода към устойчиво осигуряване на храна и вода;
- AF Global Equity Conservative е фонд в долари, който цели да инвестира в големи и анти-циклични компании без географски фокус.
Горните инвестиционни фондове са подходящи за клиенти, търсещи инвестиция в акции със съответния минимален препоръчителен хоризонт от поне 5 години.
Настоящата инвестиционна препоръка е предназначена за обществеността, но не е инвестиционен съвет или лична препоръка. Преди вземане на инвестиционно решение, моля запознайте се с проспекта на фонда, основния информационен документ, текущата и историческа цена, препоръчителния инвестиционен хоризонт, определения целеви пазар, както и текущото състояние на финансовите пазари.
Стойността на дяловете на инвестиционен фонд и дохода от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и клиентите поемат риска да не възстановят инвестицията си в пълен размер. Бъдещите резултати от дейността на инвестиционните фондове не са задължително свързани с историческото представяне.
Банката е част от ОТП Груп и прилага вътрешни организационни и административни правила, както и информационни бариери, с цел управление на определени хипотези за възникнали отношения и обстоятелства, за които в разумна степен може да се очаква да влияят на обективността на препоръката.