Физически ПОС терминал

Колко струва да имам ПОС терминал?

Обикновено за услугата Приемане на плащания с карта на ПОС терминал се заплаща комисиона, която зависи от ценообразуването на институцията, която предоставя ПОС устройството. Най-често това е процент от сумата на всяка трансакция, но е възможно да има и фиксирана такса в добавка. Понякога финансовите институции могат да въведат допълнителна месечна или годишна такса или такса при недостигането на определен минимален оборот. Също така много често има различен процент за различни видове карти. Например: дебитни, кредитни и бизнес, издадени в България или извън страната, в Европейския съюз или извън него, както и различни по бранд карти.

Приетата политика в България е тази комисиона да се поема от търговеца и да се заплаща на финансовата институция, която е предоставила ПОС терминала и извършва трансакциите.

Пример:

Ваш клиент прави поръчка на стойност 50 лв. Избира да плати с карта.

1) Ако договорената комисиона е 1,20%, цената на услугата ще бъде 0,60 лв.

2) Ако договорената комисиона е 1,00% + 0,20 ст./на трансакция, цената на услугата ще бъде 0,50 + 0,20 = 0,70 лв.

В редки случаи като онлайн залагания или други високорискови дейности е възможно да има и допълнителни такси за картодържателя, които се определят за сметка на издателя на картата.


Как се осъществява една трансакция?

biz hub articles

Защо трябва да плащам?

Нормалната пазарна динамика предполага всяка услуга да има някаква цена, която се заплаща от ползвателя на услугата на този, който я предоставя. Цената най-общо зависи от разходите и от конкуренцията на пазара, но е възможно да има и други фактори.

За осъществяване на трансакциите са изградени сложни схеми между международните картови организации, местните платежни оператори и финансовите институции, които участват в процеса. Обикновено всеки участник има съответната такса при осъществяване на трансакцията, която може да е различна, в зависимост от вида на картата. Това е и причината разходите за трансакциите да са високи.

Освен това, финансовите институции имат оперативни разходи по поддръжка и развитие на услугите, които включват освен изграждане и поддържане на инфраструктура, постоянно развитие на нови услуги, нормативно съответствие и не на последно място – непрекъснат мониторинг и високо ниво на сигурност. Затова осъществяването на трансакция с карта има определена цена, която трябва да бъде заплатена. Финансовите институции често работят на много нисък марж, понякога е въпрос на бизнес решение този марж да е нулев или отрицателен, но да се компенсира от други услуги, които търговецът ползва. Затова много често комисионите не са обявени, а са по договаряне.

Разходите на финансовите институции са два вида – за осъществяване на самата трансакция, както и оперативни

Как ще си получа парите от трансакциите?

За да приемате плащания с карта, е необходимо да имате фирма и да откриете фирмена сметка. В общия случай сумата от трансакциите постъпва директно по фирмената сметка. За по-голямо удобство е добре да имате сметка в институцията, която обслужва плащанията, а ако тя е банка, можете да се възползвате от пълната гама от продукти, необходими за финансовата обезпеченост на бизнеса Ви, включително необходимост от финансиране, инвестиции и разплащания с клиенти, партньори и контрагенти. Съществува и модел на трансфер към друга сметка в друга финансова институция, но обикновено това води до забавяне, което може да бъде няколко дни.

В Банка ДСК сумите от плащанията на ПОС терминалите постъпват директно по сметката на търговеца и той може да разполага със средствата. За трансакции направени от 00:00 до 20:30 ч., средствата се заверяват по сметката след 22:00 ч. на същия работен ден, а за трансакциите от 20:30 до 24:00 ч. – след 9:00 ч. на следващия работен ден. Това е така, защото се извършва регламентиран процес, наречен сетълмент, между участниците в процеса, с който реално се получава/изпраща потвърждение от насрещната банка за успешните трансакции.


Как и кога ще платя комисионите?

Практиката е комисионите да се удържат автоматично за всяка трансакция, т.е. сметката се заверява със сумата на плащането, от която е удържана комисионата. Така е и в Банка ДСК. Съществува и модел, в който сумите за комисионите се удържат с една операция дневно или месечно.


Има ли други такси?

При обслужването на ПОС терминала е възможно да има допълнителни такси, най-често на месечна база. Например такса за GPRS SIM карта, такса за обслужване или такси при недостигане на определен минимален оборот.

В заключение можем да кажем, че разходите за трансакции на ПОС устройство, включват много компоненти и са разпределени между участниците в осъществяването на трансакциите, но по този начин се осигурява международна достъпност до услуги и неограничени възможности за бизнес.