Innerpage - L - 1330x503
Анализи

Полезна информация във
връзка с договорните фондове

Покупка или обратно изкупуване на дялове на инвестиционни фондове – сега или пък не?

През последните месеци няколко събития оказаха значително влияние върху капиталовите пазари и респективно върху представянето на инвестиционните фондове.

  • На първо място следва да се отбележат активните военни действия между Русия и Украйна, които носят директна заплаха за мира и енергийната сигурност на Европа.
  • Друг фактор са  централните банки, които затягат монетарната политика в борба с високата инфлация. Тези действия създават допълнителни рискове за глобалния растеж.
  • Същевременно заболеваемостта от Covid-19 в Азия напомни, че краят на пандемията и социално-икономическите рестрикции все още не е дошъл.

В следващите редове ще намерите по-подробно обяснение на тези обстоятелства. Надяваме се, че информацията ще Ви е полезна при вземане на Вашите инвестиционни решения.

Какви са причините за високата инфлация?

Най-коментираната тема на финансовите пазари е инфлацията. От една страна тя е резултат от стимулиращите монетарна и фискална политики, дошли в отговор на пандемията от Covid-19. От друга страна веригата за доставки бе нарушена, което затрудни и оскъпи значително производствения процес. Покачването в цените на енергийните ресурси, допълнително ускорено от войната между Русия и Украйна, на практика намери отражение във всички икономически сектори. Самият ръст на доходите на домакинствата (дошъл от части именно като компенсация за покачващите се цени) също допринася за високата инфлация.

Какви действия предприемат централните банки в опит да овладеят ценовия скок?

Високата инфлация провокира редица централни банки като Федералният Резерв на САЩ, Английската централна банка и много други да стартират цикъл по покачване на лихвите. На заседанието си от м. юни Европейската централна банка декларира намерения да инициира аналогични действия.

Банка ДСК анализи

Графика 1: Промяна в доходността на 10-годишните ДЦК на САЩ. Източник: FRED

*(Припомняме, че връзката доходност/цена е противоположна)

Измененията в монетарната политика оказват въздействие над представянето на дълговите инструменти като държавни ценни книжа и корпоративни облигации. Този клас активи е основна съставна част на ниско-рисковите фондове. Съответно стойността на техните дялове се понижи.

До къде може да продължи тази тенденция е трудно да се прогнозира, но колкото по-дълго високата инфлация е налице, толкова по-рестриктивна изглежда ще бъде паричната политика на централните банки. Финансовата логика е следната: изтеглянето на пари от обращение (свиване на паричната маса) води до увеличаване на лихвения процент. По-високите лихви ограничават икономическата активност, което на свой ред трябва да доведе до спад в инфлацията.

Монетарните решения обаче имат ограничено въздействие срещу инфлацията, генерирана от влошения цикъл по доставките и поскъпването на енергийните ресурси!

Как се представят капиталовите пазари в тази среда?

Показател Стойност към 31.12.2021 Стойност към 13.06.2022 Промяна за периода
S&P 500 4766,18 3749,63 -21,3%
Stoxx 600 487,8 412,52 -15,4%
Gold (USD) 1828,39 1818,77 -0,5%
Crude Oil 72,78 120,93 66,2%
EURUSD 1,1368 1,0408 -8,4%
Данни: www.investing.com

Таблица 1: Доходност от началото на годината до 13.06.2022г. вкл.

Понижението на широките индекси за САЩ и Европа, съответно S&P 500 и STOXX Europe 600, изглежда очаквано на фона на по-затегнатата парична политика, забавянето в темпа на растеж, здравните и военни рискове. Подобна картина се наблюдава на пазара на акции в глобален мащаб.

Сред най-слабо представящите се сектори е технологичния, докато енергетиката бележи значителен ръст за годината.

Петролът очаквано поскъпна на фона на конфликта Русия-Украйна. 

Показател Стойност към 31.12.2021 Стойност към 13.06.2022 Промяна за периода в б.т.
US 2 Year Yield 0,73% 3,37% 264
Germany 2 Year Yield -0,64% 1,14% 178
Данни: www.investing.com

Таблица 2: Промяна в доходността на 2-годишните ДЦК на САЩ и Германия от началото на годината до 13.06.2022г. вкл. (в базисни точки)

Разширяването в разликата между доходността на ДЦК на САЩ и Европа в голяма степен обяснява поскъпването на долара спрямо еврото. Регионалните за Европа рискове оказват допълнителен натиск над единната валута.

Каква е перспективата пред реалната икономика?

Перспективата пред глобалната икономика изглежда постепенно се влошава. Според прогнозата на Международния валутен фонд от м. април, глобалният растеж следва да се забави до 3.6% за 2022-ра година, което е понижение с 0.8 процентни пункта спрямо януарската прогноза. Редица други финансови институции също ревизираха очакванията си в негативна посока.

Влошената бизнес среда неминуемо ще оказва отражение върху цената на акциите. Започналият в началото на годината спад на фондовите пазари е разглеждан от мнозина като ранен  индикатор за бъдеща рецесия. Впрочем все по-често анализаторите споменават в прогнозите си очаквания за навлизане в период на стагфлация, характеризиращ се с нисък икономически растеж, висока инфлация и ръст на безработицата.

Покупка или продажба на дялове от инвестиционни фондове?

Текущата ситуация е естествена част от бизнес цикъла. Както реалната икономика, така и капиталовите пазари в частност, редуват възходящи периоди с такива на спад. Подобна бе картината при избухването на Covid-19 кризата през 2020-а година. Подобно бе развитието и след Глобалната финансова криза от 2008-а година.

Препоръчителният инвестиционен хоризонт за инвестиционните фондове отчита именно присъщите за пазара и конкретния фонд рискове. Напълно възможно е текущите спадове да бъдат компенсирани от бъдещи ръстове. Паническите продажби рядко носят позитивен резултат в средносрочен план.

 

*******

Банка ДСК обръща внимание на клиентите си, че преди да вземат конкретно инвестиционно решение – за покупка или за обратно изкупуване, е необходимо да са запознати с проспекта на фонда, документа с ключова информация, текущата и историческа цена, препоръчителния инвестиционен хоризонт, както и текущото състояние на финансовите пазари.

Материалът не е препоръка за инвестиране или предприемане на конкретни инвестиционни действия, но клиентите следва да вземат предвид предоставената информация и да обмислят добре действията, които трябва или е наложително да предприемат във връзка с направените инвестиции в дялове на инвестиционни фондове.

Клиентите трябва да имат предвид, че стойността на дяловете на инвестиционен фонд и доходът от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и те поемат риска да не възстановят инвестицията си в пълен размер. Бъдещите резултати от дейността на инвестиционните фондове не са задължително свързани с резултатите от предходни периоди. 

 

Прочети повече

Свържете се с нас

Call center Call center

Обратна връзка

Ние ще се свържем с теб

010 010

Анкета

За оценки и препоръки

012 012

Намерете ни

Вижте нашата мрежа от офиси и банкомати

chatbot icon