Виж новини

ОТР купува руска банка за 373 млн. евро

Най-голямата унгарска банка ОТР обяви, че купува 96,4% от руската Инвестсбербанк за 373 млн. евро. Сумата се равнява на 3,8 пъти счетоводната стойност на финансовата институция. Сделката е втора по големина в историята на ОТР, след като по-рано през годината групата придоби 100% от украинската Raiffeisenbank Ukraine срещу 650 млн. евро. Чрез получаването на мажоритарния пакет акции на Инвестсбербанк ОТР навлиза на руския пазар и прави поредната крачка за разширяването на дейността си в региона. От ръководството на унгарската банка коментираха, че банковия сектор в Русия разполага със значителен потенциал за растеж, което го прави особено атрактивен. Съотношението на общите кредити към БВП в Русия е 42,5%, докато същият показател в Централна и Източна Европа достига 70 на сто. Руската банка е сред 50-те най - големи в страната. Инвестсбербанк е със 101,5 млн. евро основен капитал. За изминалата година тя отчете печалба преди облагане в размер на 9,1 млн. евро. За 2006 г. от руската банка очакват печалбата да се удвои. Активите на финансовата институция са на обща стойност 979,5 млн. евро. За 2005 г. кредитният портфейл на банката е в размер на 614,6 млрд. евро, като спрямо 2004 г. той е с ръст от 86%. Депозитният портфейл на банката достига 727,4 за 2005 г. Инвестсбербанк покрива 80% от територията на страната и разполага с близо 30 хил. клиенти.
Предстои сделката, която бе договаряна в продължение на няколко месеца, да бъде одобрена от руските регулаторни власти.
Унгарската ОТР е собственик на Банка ДСК. Благодарение именно на българското си подразделение унгарците чупят рекорди по печалби. За изминалото тримесечие ОТР отчита 173 млн. евро печалба.

Още новини


Известие за обмяната на левове в евро след 30.06.2026 г.
Прочети повече
Известие за предстоящи промени в Тарифата за такси и комисиони на Банка ДСК за физически и юридически лица в сила от 01.07.2026 г.
Прочети повече
award
Платформа на Банка ДСК с отличие за финансова грамотност сред младите
Прочети повече
Банка ДСК и Аджибадем Сити Клиник стартират кампания за безплатни мамологични прегледи
Прочети повече
Момче с телефон
Празнуваме 1 година DSK Mobile със 111 подаръка
Прочети повече