Виж новини

Усвояваме 2 милиарда и 300 млн. евро до 2000-а

Около 2 милиарда и 300 милиона евро вероятно ще получи България от структурни фондове на ЕС за периода 2007-2009 година. Това съобщи шефката на дирекция „Управление на средствата от ЕС" към Министерството на финансите Боряна Пенчева по време на провелия се вчера семинар на тема „Усвояването от общини на средства от кохезионнния и структурните фондове на ЕС", организиран от Банка ДСК и Националното сдружение на общините.  В първите три години след присъединяването на България средствата, които тя ще получи по тези фондове, са фиксирани. После те ще се определят на базата на общи принципи, обясни Пенчева. За периода 2004-2006 година по ФАР, ИСПА и САПАРД са предвидени 1195 милиона евро. Те обаче още не са усвоени напълно, посочи Боряна Пенчева. Страната ни ще продължи да изпълнява проекти по предприсъединителните фондове. Работи се и по проекти, финансирани от кохезионния и структурните фондове, добави тя. Национален рамков документ ще определя начина, по който ще се разпределят средствата от структурните и кохезионния фонд на ЕС по оперативни програми, съобщиха експерти. За да получи България необходимите инструменти за боравене със средствата от фондовете, националното законодателство трябва да е напълно хармонизирано с европейското, обясни Пенчева. Предстои да се приемат промени в Закона за обществените поръчки, за да могат общините сами да обявяват съответните процедури, коментираха още финансисти. 


 

 

Още новини


award
Платформа на Банка ДСК с отличие за финансова грамотност сред младите
Прочети повече
Банка ДСК и Аджибадем Сити Клиник стартират кампания за безплатни мамологични прегледи
Прочети повече
Момче с телефон
Празнуваме 1 година DSK Mobile със 111 подаръка
Прочети повече
Известие за планирано обновяване на системите
Прочети повече
Информация за клиенти на Банка ДСК във връзка с нарушение на сигурността на лични данни
Прочети повече