Виж новини

Музей „Тутраканска епопея 1916 г.“ отвори врати за посетители

Музей в Тутракан отвори врати

На 18 април  - Международния ден за опазване на паметниците на културата, тържествено беше открит мемориалът „Тутраканска епопея 1916 г.“ в село Шуменци край Тутракан – част от картата на 100-те национални туристически обекта в България. Проектът се реализира от община Тутракан по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 със съфинансиране от Регионалния фонд за градско развитие и Банка ДСК като фонд мениджъри на ФГР Север.

Битката за Тутракан, състояла се на 5-ти и 6-ти септември 1916 г., е една от най-големите и важни победи на българската армия от Първата световна война, която позволява възвръщането на териториите на Южна Добруджа в пределите на България.

Музеят представя събитията в Добруджа не като изолиран епизод, а в контекста на световните събития. В този дух и като признание към доблестта и саможертвата на войниците, посетителите на мемориала са посрещани от забележителната арка, на която са изписани думите на Атанас Далчев - „Всички паднали за свободата дето и да е, са наши братя – пак по кръв, само че пролята“.

Музейната експозиция съчетава класически и иновативни техники за представяне на съдържание и има за цел да се превърне и в образователен център за извънкласни уроци за ученици от цялата страна. Посетителите могат да разгледат анимирана 3Д карта на бойните действия, информационни екрани и автентични артефакти от периода на събитията. Акцент в музея е реалистичната зала - диорама с 360-градусов екран, на който зрителят има усещането, че е част от бойните действия, които са заснети във филмова възстановка. В главните роли са настоящи офицери и курсанти от Националния военен университет „Васил Левски”.

Банка ДСК с гордост подкрепи този проект, който възпоменава ключов момент от нашата история, за да образова и вдъхновява бъдещите поколения и да приобщава нови участници към усилията за опазването на паметниците на културата. 

Още новини


Михаела Темелкова от Банка ДСК, Петър Крилчев от Visa България с двама от тримата печеливши
Трима клиенти на Банка ДСК с карти Visa ще изживеят магията на FIFA World Cup на живо в Мексико
Прочети повече
Известие за планирано прекъсване на услуги
Прочети повече
Нов опит за Vishing (измамни обаждания) от името на Банка ДСК
Прочети повече
Известие до клиентите, притежаващи дялове на подфонд SISF European Equity Impact (LU0591897516), управляван от Schroder Investment Management (Europe) S.A., за сливане на подфонда с подфонд SISF Global Equity Impact (LU2692454171)
Прочети повече
Клиентите на Банка ДСК усвоиха над 2,1 млн. евро кешбек за 4 месеца
Прочети повече