Унгарски бизнес-практики в България
Диана Митева, Изпълнителен директор на Банка ДСК, и член на Управителния съвет на Българо-унгарската търговска камара, ще изнесе презентация по време на кръглата маса с участието на министър-председателя на Република Унгария г-н Ференц Дюрчан, организирана от Камарата. На форума ще бъдат споделени унгарският бизнес опит и най-добрите практики, които унгарските компании следват в своята дейност.
Банка ДСК, чийто едноличен собственик е най-голямата банкова институция в Унгария – Банка ОТП, е един от най-активните членове на Българо-унгарската търговска камара.
Българо-унгарската търговска камара е сдружение с нестопанска цел, обединяващо български търговски дружества с унгарско участие и унгарски търговски представителства, действащи на територията на Република България, както и други фирми с интереси в двустранните търговски отношения
Унгария е на четвърто място сред най-големите инвеститори за 2006, и
8-ми по големина инвеститор за годините на прехода. Ръстът на преките инвестиции в България за първото полугодие 2006 спрямо първото полугодие на 2005 е 74 %.
Програма „Зеницата на окото” – кредитно споразумение за финансиране на модернизацията на институции в Унгария
Споразумението за отпускане на кредитна линия за финансиране на Програма „Зеницата на окото” цели подпомагането на ефективно и икономично потребление на енергия. Споразумението между консорциума CAMINUS и Банка ОТП е подписано от Д-р Шандор Чани, Председател и Главен изпълнителен директор, и Пал Ковач, Управляващ директор на Банка ОТП, от една страна, и Янош Садецки, организатор на програмата от страна на CAMINUS, компания, предоставяща услуги в областта на рационализиране на потреблението на енергия.
Проектът предвижда кредитна линия от 50 млрд унгарски форинта за срок от 5 години. Кредитът се предоставя от Банка ОТП на консорциума CAMINUS срещу гаранция от International Finance Corporation (IFC), член на групата на Световната банка.
Програмата „Зеницата на окото” е инициирана от унгарското правителство с цел подпомагане на бюджетните организации в сферата на образованието, културата, здравеопазването, спорта и публичната администрация в подобряване на техните отоплителни и осветителни системи. В програмата досега са включени над 140 обществени институции, като в момента се извършва преглед на отоплителните и осветителни системи на повече от 1900 институции, чието включване в Програмата предстои.
Средствата, реализирани от енергоспестяването, имат ясно финансово изражение – те могат на свой ред да служат като източник за капиталови инвестиции. Както Програмата, така и кредтната линия, се радват на международно признание. Програмата „Зеницата на окото” по всяка вероятност ще се превърне в модел за въвеждането на сходни програми в други страни от Централна и Източна Европа.
Финансирайки Програмата „Зеницата на окото”, Банка ОТП действа в съответствие с основните принципи на организираната през 1992 г. от ООН Световна конференция по околна среда и устойчиво развитие. Най-голямата унгарска банкова институция се ангажира в бизнес политиката си да спазва изискванията за опазване на околната среда и ефективното използване на естествени енергийни източници.