Обръщение на Виолина Маринова, Главен изпълнителен директор и Председател на Управителния съвет на Банка ДСК
Уважаеми клиенти на Банка ДСК,
Обръщам се към вас във връзка с огласяването на решението на международната агенция за кредитен рейтинг "Муудис" (Moody's Investors Service) да постави под наблюдение и да преразгледа рейтингите за финансова стабилност на две от големите български банки - Банка ДСК и Първа инвестиционна банка (ПИБ).
У нас Moody's наблюдава рейтингите на 4 банки: Банка ДСК, ПИБ, Райфайзенбанк и МКБ Юнионбанк.
Оценките и коментарите на "Муудис" намират широко отражение в българските медии, въпреки че техните оценки и коментари не успяха да покажат индикации за риска от влошаване на състоянието на множество западни банки, които в последствие фалираха.
Агенцията всъщност изразява своите бъдещи намерения; коментарът, който тя прави, не се основава на анализ на фактически данни за българската банкова система, в частност и на Банка ДСК и на задълбочено обследване на ситуацията в българския банков сектор.
Също така съобщението не се основава и на фактически макроикономически показатели за страната, които понастоящем са много по-добри от редица други държави, поради което съчиняването на сценарии за навлизане на страната в рецесия, без това да се базира на каквито и да е обективни данни, може да доведе до негативно отражение върху инвестиционни проекти в страната, както и върху цялата банкова система.
Настоящите макроикономически показатели в България в светлината на влошената световна икономика имат много добри стойности, в това число високи валутни резерви и бюджетен излишък. Освен това, българският банков сектор е изключително добре регулиран, като до момента е следвана една много по-консервативна политика на регулация в сравнение с много други развити страни в световен мащаб. Настоящите параметри показват, че банковата система в България е стабилна, с висока ефективност, с изключително адекватна капиталова позиция и адекватни резерви. В същото време банковият сектор реагира изключително гъвкаво на обстановката в страната и се управлява в съответствие с промените във външната среда.
Ликвидността на българската банкова система е над 20%, което показва висока стабилност. Капиталовата адекватност на системата е над 16%, при изискване от 12% (за сравнение: изискването за европейските банки е този показател да има стойност 8%), а в частност за Банка ДСК стойността на този показател е 23%.
Стабилността на българските банки, и по-специално на Банка ДСК, е гарантирана заради далеч по-строгите изисквания на БНБ към тях, сравнено с изискванията на други европейски централни банки. Българските банки, в частност и Банка ДСК, поради по-консервативната политика на провизиране, имат достатъчно резерви и добро ниво на заделени провизии, което дава основание да се смята, че няма нищо обезпокоително в сегашната ситуация в българската банкова система по отношение на качеството на техните портфейли.
Уважаеми клиенти,
В структурата на Група ОТП Банка ДСК е най-ефективната, както и в българския банков сектор като цяло, и най-добре представящата се по време на влошената икономическа обстановка. Този факт беше отчетен на Общото събрание на финансовата ни група, което се проведе преди месец в Будапеща.
В качеството си на Главен изпълнителен директор на Банка ДСК и Председател на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България бих искала да заявя, че клиентите на Банка ДСК трябва да бъдат убедени в положителната посока на развитие и стабилността на българския банков сектор като цяло, възможността му да посрещне и да се справи адекватно със затрудненията от настоящата среда, както и заслуженото място, което Банка ДСК е доказала, че заема като сигурен партньор на своите клиенти.
Виолина Маринова