новини
Интервюта

Ние сме тук, за да подкрепим растежа на бизнеса и потреблението на хората


Тамаш Хак-Ковач, председател на УС и главен изпълнителен директор на Банка ДСК

Тамаш Хак-Ковач е председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на Банка ДСК от ноември 2020 г. Преди това, от 2012 г. той заема поста председател на УС и главен изпълнителен директор на JSC OTP Bank, украинското дъщерно дружество на ОТП. Преди това работи като председател и главен изпълнителен директор на дъщерното дружество на Commerzbank в Унгария (2000-2007). От 2007 г. ръководи дъщерното дружество на Commerzbank в Москва, а от 2010 г. управлява дивизията на Commerzbank за Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Тамаш Хак-Ковач е завършил Университета по икономически науки в Будапеща, магистър по финанси и счетоводство. Учил е също в Университета на Саар, Саарбрюкен, Германия, във Виенския университет, Австрия и в Международния институт за управленско развитие, Лозана, Швейцария. От 2004 г. е сертифициран Chartered Financial Analyst®.

Г-н Хак-Ковач, измина малко повече от година за Вас начело на Банка ДСК. Ако трябва да обобщите тази година в едно изречение, какво ще бъде то?

С една дума бих казал, че беше натоварено. Има толкова много неща за правене и толкова малко време.

Вие ръководите банката-лидер в банкирането на дребно на пазара, която обаче обслужва и финансира бизнес нуждите на много корпоративни клиенти. Като погледнете резултатите от последните две тримесечия, каква е Вашата прогноза – можем ли да започнем да говорим за икономическо възстановяване, или все още е твърде смело да се направи такъв извод?

Според мен, вече възстановяване има. С гордост мога да кажа, че банковият сектор, като цяло, и Банка ДСК, конкретно, допринесохме значително за възстановяването.Кредитирането нараства, очакваме да продължи да расте и през следващата година. Изборите и новото правителство може дори да дадат тласък чрез подобряване на инвестиционния климат. Ако инвестициите растат, кредитирането ще расте, така че можем да бъдем оптимисти за следващата година в това отношение.

Голямо притеснение сега за всички са високите нива на инфлация. Каква е Вашата прогноза – това временна тенденция ли е, или инфлацията ще остане висока за по-дълго?

Много е трудно да се каже, защото в момента има две големи промени, които се случват веднъж на век. Едната са затрудненията, причинени от пандемията. Втората е реакцията на изменението на климата.

Важно е да се разбере, че непрекъснатата висока инфлация възниква, ако има т.нар. инфлационна спирала, която се случва, когато увеличението на заплатите е по-високо от ръста на производителността. Не виждам причина да има продължително висока инфлация. Виждам го по-скоро като еднократно увеличение на цените, поради това приспособяване към новата ситуация. Въпросът е колко време ще отнеме тази корекция – една, две, три години.

Как краткосрочната инфлация ще повлияе на поведението на компаниите и тяхното желание да инвестират?

Ако говорим на много опростено ниво, инфлацията означава, че цените се увеличават. Ако цените се увеличават, приходите на компаниите се увеличават, така че защо да не инвестирам, ако мога да спечеля повече пари? В това отношение инфлацията е по-скоро възможност за корпоративния сектор. Всъщност тя е нещо положително спрямо инвестиционното поведение.

Можем ли да очакваме в краткосрочен план, да кажем в рамките на една година, най-накрая увеличение на лихвените проценти?

Ако погледнем текущите пазарни очаквания, не можем да очакваме високи лихви. Лихвените проценти за еврото ще останат отрицателна величина през следващата година. Може да се очакват малки промени, но със сигурност нищо драматично.

Какви фактори ще движат цената на кредитирането за гражданите и бизнеса?

На първо място е основният лихвен процент, на второ - аз бих го нарекъл баланс на търсенето и предлагането. Предлагането е високо, поне в България – има много капитал, много ликвидност и големите банки имат склонност да поемат риск, но очаквам, че търсенето също ще се увеличи, така че лихвените проценти за гражданите и бизнеса ще бъдат стабилни на сегашните много ниско ниво и през следващата година.

Какво определя отрицателните лихви по по-големите депозити и спестявания както за фирми, така и за физически лица в момента?

Можем да говорим много по темата, но тук бих акцентирал върху това, че ние се опитваме да прехвърлим разходите, които имаме. И дори не можем да ги прехвърлим напълно. Защото, ако имам депозит и го държа в националната банка, това е -0,7%, плюс всички разходи за събиране на депозита, плюс разходите за застраховка на депозита, минималната цена на резерва – има много регулаторни разходи. И банките, и клиентите са жертви на тази ситуация, причинена от паричната политика на ЕЦБ.

Какъв е Вашият коментар относно пазара на недвижимите имоти и жилищните кредити? Непрекъснато се развива и увеличава, но има ли риск от балон на този пазар?

Балонът на недвижимите имоти е бързо и неустойчиво покачване на цените, и повечето хора мислят само за първата част, т.е. бързината на покачване. Но тук въпросът е дали това покачване е устойчиво, или не. И моето мнение е, че е пазарът е устойчив, поради една много проста причина. Имотите в сравнение със средните заплати в България не са по-скъпи, отколкото където и да е другаде в Европа. Но българските заплати растат много по-бързо, доходите растат много по-бързо в процентни пунктове, заради конвергенцията на България с Европейския съюз. Защото, в крайна сметка, сравняваме цената с това, което можем да си позволим, нали? Има и допълнителни фактори – единият е пандемията, хората искат да живеят в по-големи къщи и не са толкова зависими от работното си място, както преди. Вторият е отрицателният лихвен процент, обслужването на заемите става много по-евтино, така че, ако можете да си позволите по-голям заем, можете да си позволите по-голяма къща или апартамент. Аз вярвам, че средата е устойчива, поради нарастващите заплати.

Каква ще бъде следващата година за Банка ДСК?

На първо място е важно да кажа, че ние сме тук, за да помогнем за финансирането на възстановяването и за ускоряване на сближаването на българската икономика с тази на Европейския съюз. Ние имаме капитал, имаме ликвидност, имаме ноу-хау и имаме готовността за риск, за да подкрепим нашите клиенти. Освен това, нашият акцент ще бъде да подобрим изживяването на клиентите и да създадем продукти, които клиентите желаят да използват.

С едно изречение - ние сме тук, за да помогнем на нашите клиенти да подобрят живота си.

Източник: Сп. Noblesse Oblige, издавано от Българска стопанска камара

Още интервюта

Свържете се с екип „PR и комуникации”

chatbot icon