Innerpage - L - 1330x503
Анализи

Полезна информация във
връзка с договорните фондове

Фондове на паричния пазар

Банка ДСК предоставя на Вашето внимание публична инвестиционна препоръка, изготвена от екип с експертни финансови познания, квалификация и опит.

Като инвеститор може би се питате как да извлечете максимума от парите си, като същевременно ги предпазите от несигурността свързана с капиталовите пазари. В настоящите пазарни условия, фондовете на паричния пазар предлагат решение на тази дилема.

Класове активи

Основните класове активи са акции, ценни книжа с фиксиран доход (ДЦК и облигации) и пари и парични еквиваленти. Паричните еквиваленти са ниско-рискови и ликвидни инвестиции, които могат бързо и лесно да бъдат превърнати в пари – в тази категория попадат и така наречените инструменти на паричния пазар.

Това са много краткосрочни дългови ценни книжа, използвани от правителства, корпорации и финансови институции, за да се финансират. В категорията се включват съкровищни бонове, търговски ценни книжа, депозитни сертификати и споразумения за обратно изкупуване. Тези инструменти имат падеж под една година и предлагат възможност за ниско-рисково инвестиране в краткосрочен план – от няколко дни до 1 година.

Инвестиционни фондове на паричния пазар

Взаимните фондове на паричния пазар (ФПП) са инвестиционни фондове, които инвестират в инструменти на паричния пазар. Тези средства се управляват от екип от анализатори и портфолио мениджъри, които внимателно подбират диверсифициран портфейл от краткосрочни дългови ценни книжа. Целта на тези фондове е да осигурят на инвеститорите сигурна и стабилна възвръщаемост на техните инвестиции. В допълнение те играят ролята на важен източник на краткосрочно финансиране за реалната икономика.

След рязкото повишаване на основните лихви от страна на централните банки и бавното им пренасяне от банковия сектор към депозитите за физически лица, ФПП предлагат лесен и ниско-рисков достъп до тази доходност.

В допълнение към по-високата възвръщаемост спрямо депозитите в момента, ФПП са и много ниско-рисков вариант за инвестиция. Те предлагат инвестиция с по-предвидима доходност и по-стабилна стойност във времето. Благодарение на краткия срок на ценните книжа и високия кредитен рейтинг на емитентите, ФПП имат нисък кредитен и лихвен риск.

Тези фондове предлагат и отлична ликвидност, което означава, че можете лесно да превърнете инвестицията си обратно в пари в брой, когато това е необходимо.

Накратко, към момента, взаимните фондове, инвестиращи в инструменти на паричния пазар, са възможност, която може да ви позволи да извлечете максимума от парите си при минимален риск и без дългосрочен ангажимент.

Решения от Банка ДСК

Банка ДСК предлага следните инвестиционни фондове, които инвестират изключително в инструменти на паричния пазар:

  • AF Cash EUR е под-фонд в евро, който цели да инвестира в инструменти на паричния пазар деноминирани в евро и има целева доходност около 3-месечен Euribor (~3.5% към 16 юни 2023).
  • AF Cash USD е под-фонд в долари, който инвестира в инструменти на паричния пазар деноминирани в долари и има целева доходност около 3-месечен Libor (~5.5% към 16 юни 2023).

Горните инвестиционни фондове са подходящи за клиенти независимо от опита им с инвестиционни продукти, търсещи инвестиция с нисък риск и доходност, съпоставима с краткосрочните междубанкови лихвени равнища, готови да задържат инвестицията за минималния препоръчителен хоризонт от 1 ден до 3 месеца. И двата фонда имат 3-дневен сетълмент, т.е. при частично или цялостно ликвидиране на инвестицията ще разполагате с парите по разплащателна сметка на 3-тия ден.

Настоящата инвестиционна препоръка е предназначена за обществеността, но не е инвестиционен съвет или лична препоръка. Преди вземане на инвестиционно решение, моля запознайте се с проспекта на фонда, основния информационен документ, текущата и историческа цена, препоръчителния инвестиционен хоризонт, определения целеви пазар, както и текущото състояние на финансовите пазари. Стойността на дяловете на инвестиционен фонд и дохода от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и клиентите поемат риска да не възстановят инвестицията си в пълен размер. Бъдещите резултати от дейността на инвестиционните фондове не са задължително свързани с историческото представяне.

Препоръката е изготвена и разпространена на: 22.06.2023 г.

Прочети повече

Свържете се с нас

Call center Call center

Обратна връзка

Ние ще се свържем с теб

010 010

Анкета

За оценки и препоръки

012 012

Намерете ни

Вижте нашата мрежа от офиси и банкомати

chatbot icon