Innerpage - L - 1330x503
Анализи

Полезна информация във
връзка с договорните фондове

Класове Активи и Диверсификация

Инвестиционна препоръка от Банка ДСК

Банка ДСК предоставя на Вашето внимание инвестиционна препоръка, изготвена от екип с експертни финансови познания, квалификация и опит.

Когато става въпрос за инвестиране, разбирането на различните класове активи и концепцията за диверсификация са  сред най-ценните базови познания за инвеститорите. Едно възможно решение за активно управление на диверсификацията между различните класове активи са смесените фондове, които инвестират в повече от един клас активи и активно управляват теглото на всеки от тях  във фонда, с цел достигане на по-стабилна доходност и управление на риска.

 

Основните класове финансови активи

Класовете финансови активи са различни категории инвестиции, всяка с уникални характеристики, възможна доходност и рискове. Основните класове активи са следните:

 

1. Акции: Акциите представляват участие в капитала на компания. Те дават възможност на инвеститорите да участват в растежа и печалбата на компанията (ако има такава), чрез увеличение на пазарната ѝ капитализация и/или дивидентите. Инвестициите в акции обаче са свързани с множество и различни рискове, които няма да изброим изчерпателно, но включват нестабилност на пазарите, висока волатилност в резултат от глобални или вътрешни за компанията трудности, които водят до възможността за загуба на част или целия инвестиран капитал. Минималният препоръчителен инвестиционен хоризонт за инвестиция в акции е над 5 години, а очакваната възвръщаемост е по-висока от други класове активи заради по-високите асоциирани рискове.

 

2. Облигации: Облигациите са инструмент, чрез който се предоставят заемни средства на правителства, компании или други институции и организации (наричани емитенти). Когато инвеститорите купуват облигации, те стават кредитори на емитента и имат право на периодични лихвени плащания и връщане на главницата (отпуснатите заемни средства) на определената дата на падежа на емисията. Облигациите обикновено се считат за по-малко рискови от акциите, но все пак носят определено ниво на риск, като лихвен риск (ако лихвите на централните банки се повишат, стойността на облигациите на пазара се понижава) и кредитен риск (емитента може да не върне кредита си в пълен размер и в срок). Минималният препоръчителен инвестиционният хоризонт за облигациите варира между няколко месеца и няколко години в зависимост от характеристиките на конкретната емисия. Очакваната възвръщаемост от облигациите зависи от срока и качеството на емитента, но обичайно е по-стабилна и по-ниска от тази на акциите.

 

3. Пари и парични еквиваленти: В тази категория активи попадат парите, държани в банка, както и краткосрочни дългови инструменти с нисък риск и матуритет под 1 година. Те предлагат висока ликвидност и много нисък риск от загуба, но обикновено осигуряват значително по-ниска възвръщаемост в сравнение с акциите и по-рисковите или по-дългосрочни облигации. Този клас активи е подходящ за краткосрочни инвестиционни нужди, или когато инвеститорите искат да останат консервативни и да не поемат инвестиционни рискове.

 

4. Недвижими имоти: Недвижимите имоти като клас активи включват земеделски земи, къщи, апартаменти, търговски сгради и др. Инвестирането в недвижими имоти предоставя възможност за увеличение на капитала и получаване на доходи от наем, но е асоциирано с рискове, различни от тези на акциите и дълговите книжа. Инвестициите в недвижими имоти обикновено се считат за дългосрочни и могат да имат средни до високи нива на риск, в зависимост от фактори като местоположение на имота и пазарни условия. Възвръщаемостта на недвижимите имоти може да бъде повлияна от икономически фактори и тенденции на местния пазар, а често има и допълнителни разходи като застраховки, данъци, ремонти и др.

 

Диверсификация

Диверсификацията е стратегия за управление на риска, която включва разпределяне на инвестиции в различни класове активи, валути и емитенти. Това се основава на принципа, че различните активи не се движат в синхрон и са склонни да се представят различно във времето. Чрез диверсификацията инвеститорите се стремят да намалят потенциалното въздействие на загубите от всяка отделна инвестиция върху цялостното си портфолио.

 

Когато инвестираме чрез инвестиционни фондове, всеки фонд  е диверсифициран сам по себе си, но има още една ос, за която можете да се замислите – как да включите различните класове активи в портфейла си:

 

1. Комбинация от фондове, покриващи специфични класове активи:

Един подход за диверсификация е, да се инвестира в комбинация от фондове, всеки от които е фокусиран върху конкретен клас активи. Например, няколко фонда в акции, фонд в облигации и отделен фонд за недвижими имоти. По този начин, ако един клас активи се представи по-слабо, другите могат да компенсират, потенциално намалявайки общия риск.

 

2. Фонд, инвестиращ в множество класове активи:

Друг подход е да се закупят дялове в един фонд, инвестиращ в множество класове активи. Тези средства се управляват от професионалисти, които разпределят инвестициите на фонда между различните активи, въз основа на постоянно променящите се пазарни условия, което спестява време и разходи за допълнителни трансакции и потенциално може да подобри общото представяне на портфейла.

Подобни решения набират популярност в последните години с увеличаващата се комплексност на пазарите и все по-широката гама от продукти, които индивидуалните инвеститори могат да използват за управление на средствата си, защото предлагат едно просто решение, което е от полза на широка гама клиенти.

 

Решения от Банка ДСК

Банка ДСК предлага следните инвестиционни фондове, които включват експозиция към повече от един клас активи с цел по-удобна и лесна активно управлявана диверсификация:

  • ДСК Консервативен фонд е фонд в лева, управляван от „ДСК Управление на Активи“ АД, който инвестира до 20% от активите си в акции, а останалото насочва към корпоративни облигации и държавни ценни книжа (ДЦК). Целта е да се достигне малко по-висока доходност срещу малко по-висок риск спрямо чисто облигационен фонд.
  • ДСК Баланс е фонд в лева, управляван от „ДСК Управление на Активи“ АД, който инвестира както в облигации, така и в акции, за да постигне добра диверсификация и устойчив ръст на стойността на инвестицията.
  • ДСК-ОТП Премиум Микс представлява фонд на фондовете управляван от „ДСК Управление на Активи“ АД. Той насочва средствата си към комбинация от други фондове, сред които такива инвестиращи в облигации, акции, суровини, валути и деривативни инструменти.
  • ДСК Динамика е фонд в лева, управляван от „ДСК Управление на Активи“ АД и може и да заема дълги и къси позиции чрез директни инвестиции и/или деривативни финансови инструменти. Фондът има обявена цел за доходност от едногодишния EURIBOR + 1%
  • SISF Global Target Return е фонд управляван от Schroders в долари и евро, който инвестира в акции, облигации и ДЦК като има обявена целева доходност от краткосрочната доходност по американските ДЦК (измерени чрез индексът ICE BofA 3 Month US Treasury Bill Index) +5%, в три-годишен хоризонт.
  • OTP Multi-Asset Conservative е фонд управляван от ОТП Фонд Мениджмънт, който следва гъвкава стратегия с умерен риск, индиректно, чрез инвестиция в дялове на инвестиционни фондове. Съгласно целевата структура на портфейла по класове активи, 50% от активите на фонда се инвестират в облигационни фондове с умерен риск, 31% в акции, и 19% в алтернативни стратегии - инструменти на пазара на суровини и недвижими имоти. Целевият географски регион е 100% развити пазари.
  • OTP Multi-Asset Balanced е част от серията от комбинирани фондове на ОТП Фонд Мениджмънт, но с по-агресивна стратегия. Съгласно целевата структура на портфейла по класове активи, 28% от активите на фонда се инвестират в облигационни фондове с умерен риск, 53% в акции, и 19% в алтернативни стратегии - инструменти на пазара на суровини и недвижими имоти. Целевият географски регион е 97% развити пазари и 3% в развиващи се пазари.
  • OTP Multi-Asset Dynamic е най-рисковия фонд от серията комбинирани фондове на ОТП Фонд Мениджмънт и инвестира в дялове на инвестиционни фондове с висок риск. Съгласно целевата структура на портфейла по класове активи, 2% от активите на фонда се инвестират в облигационни фондове с умерен риск, 76% в акции, и 22% в алтернативни стратегии - инструменти на пазара на суровини и недвижими имоти. Целевият географски регион е 88% развити пазари и 12% в развиващи се пазари.

 

Посочените инвестиционни фондове са подходящи за клиенти, търсещи единно решение за инвестиция с умерен до съществен риск и максимална диверсификация между няколко класа активи.

 

Настоящата инвестиционна препоръка е предназначена за обществеността, но не е инвестиционен съвет или лична препоръка. Преди вземане на инвестиционно решение, моля запознайте се с проспекта на фонда, основния информационен документ, текущата и историческа цена, препоръчителния инвестиционен хоризонт, определения целеви пазар, както и текущото състояние на финансовите пазари. Стойността на дяловете на инвестиционен фонд и дохода от тях могат да се понижат, печалбата не е гарантирана и клиентите поемат риска да не възстановят инвестицията си в пълен размер. Бъдещите резултати от дейността на инвестиционните фондове не са задължително свързани с историческото им представяне.

Банка ДСК е част от ОТП Груп и е свързана с УД „ДСК Управление на активи“ АД и УД „ОТП Фонд Мениджмънт“ и прилага вътрешни организационни и административни правила, както и информационни бариери, с цел управление на определени хипотези за възникнали отношения и обстоятелства, за които в разумна степен може да се очаква да влияят на обективността на препоръката.

Препоръката е изготвена и разпространена на: 20.10.2023 г.

Прочети повече

Свържете се с нас

Call center Call center

Обратна връзка

Ние ще се свържем с теб

010 010

Анкета

За оценки и препоръки

012 012

Намерете ни

Вижте нашата мрежа от офиси и банкомати

chatbot icon