В страна като България, където около 85% от хората имат собствен дом, на избора да се живее под наем се гледа като на екзотика или в най-добрия случай - като на временно решение. Разбира се, това е стереотип, наследен от миналото. В глобалния свят днес сме в един град, а след няколко месеца в друг, дори в различна държава. Под наем или в собствен дом – решението зависи от начина ви на живот и кое считате за важно – притежаването на собственост или „другите неща“, които можете да правите с парите си. Много хора с високи доходи предпочитат да плащат наем, защото апартаментът, който обитават се намира на идеалната за тях локация, артистичен е и не искат да влагат голяма част от доходите си за изплащане на ипотека. Вместо това може да си купят каравана, супер кола или мотор или да попътуват по света…или пък да използват спестяванията си, за да развият свой бизнес. Други свързват дома с идеята за уют и спокойствие. За тях имотите са сигурната инвестиция и пристан, и с радост работят, за да си гарантират собствеността върху избрания имот.
В тази статия ще се опитаме да разгледаме прагматичната страна на едното и другото решение. С уговорката, че практичните и богати швейцарци и германци живеят предимно под наем, докато значително по-бедните българи, румънци, хървати и руснаци предпочитат собствеността. Данните са на глобалния сайт за проучване на потребителските нагласи Statista – Global Consumer Survey.
Готови ли сте за сделка с имот?
Ако отговорите положително на следните въпроси, вероятно сте на една крачка от покупката на дом.
1. Имате ли спестявания за спешни случаи? Ако ви прекратят трудовия договор днес, можете ли да плащате месечните си разходи – ипотеката, сметките и да се издържате, поне три до шест месеца, докато търсите работа?
2. Имате ли достатъчно средства, за да финансирате т. нар. самоучастие или първоначална вноска, обикновено 10-20% от цената на имота, при 20-годишна ипотека с фиксиран лихвен процент? Ако разполагате с подобна или по-голяма сума, означава, че ще изтеглите кредит с по-малък размер и следователно – ще имате по-малко разходи по обслужването му. За да сте сигурни, че получавате ипотеката, която можете да изплатите спокойно, говорете с кредитните консултанти на Банка ДСК. Това може да стане онлайн, по телефона или на място – в наш офис.
3. Предвидили ли сте разходите, свързани със сделката? Тук влизат нотариалните такси, цената за вписване на сделката и местните данъци, брокерска комисиона, застраховка. Местният данък варира в различните населени места, но средната му стойност е около 3%. Нотариалните такси се движат в зависимост от цената на имота, като най-често размерът им е между 0.5% и 0.1% , а цената за вписване на сделката в Агенцията по вписвания е 0.1%.. По този начин, ако цената на имота е 250 000 лв., разходите на новия собственик при нотариуса ще бъдат около 9000 лв. Според чл. 186 на Закона за задълженията и договорите, тези разходи трябва да се разделят по равно между продавача и купувача. Много купувачи не знаят това и поемат целия разход.
4. Можете ли да платите за ремонт? Добре е да сте наясно колко ще ви струва нанасянето в новия ви дом. Решете дали ще правите козметичен или основен ремонт. В зависимост от вашето време и умения – решете дали ще правите ремонта самостоятелно или ще използвате подизпълнител и се уговорете за бюджета с него. Решете за нивото на цените на довършителните материали – в зависимост от това какъв клас материали използвате цената на ремонта може да варира в много широки граници, затова ви съветваме предварително да си направите разчет.
Собствен дом - плюсове и минуси
Да сте финансово стабилни е важно, за да вземете решение за покупката на жилище. Но трябва да сте сигурни и в емоционалната страна на нещата. На какъв етап е животът ви? Какво ви се прави? Искате семейство и деца или – да пътувате и да се забавлявате? В първия случай сте напълно готови за покупка на дом. Но ако не планирате семейство, помислете за по-малко жилище, което лесно можете да отдадете под наем. Собственото жилище винаги е актив.
Когато плащате наема си, харчите пари. Но когато изплащате своя ипотечен кредит, придобивате вашата собственост.
В бъдеще, може да спечелите от оценката. Вашият дом най-вероятно ще увеличи стойността си с течение на времето, в зависимост от пазара и подобренията, които правите. Това, което купувате днес, може да се продаде на по-висока цена след време.
Вашите задължения като собственик: Ако сте под наем вероятно не плащате застраховка, но като страна по ипотечен кредит ще ви се наложи. Освен това всяка година дължите данък сгради и такса смет. Кой ще поправи спуканата тръба? Вие. Или водопроводчик, на когото плащате. Като собственик на жилище, носите отговорност за поддръжката му.
Да продължа ли да живея под наем?
Да живеете под наем не е разхищение. Плащате наем, което е разход, а не инвестиция – но парите ви се харчат добре. Нали трябва да живеете някъде.
Не ви препоръчваме да живеете цял живот на квартира, въпреки това има ситуации, в които да се живее под наем е по-добрият вариант.
Кога трябва да наема?
1. Работата ви изисква да се местите. Ако сте в армията, или ако не планирате да останете дълго в даден град, наемът е по-добрият вариант.
2. Трябва ви време, за да си направите план. Покупката на жилище е дългосрочен ангажимент. Както при връзките - трябва да обмислите решението си. Импулсивността не е интелигентен ход, що се отнася до недвижимите имоти. Ако току-що сте сключили брак, завършили сте университет или не сте сигурни в кой квартал искате да живеете, не се чувствайте виновни, че сте на квартира. Солидният план изисква време.
Плюсове и минуси при наемане
Подобно на собствениците, които се сблъскват с предимствата и недостатъците на покупката, наемателите имат свой арсенал от плюсове и минуси. Ето най-важните:
Имате по-голяма свобода на придвижване. Сменяте с лекота града или квартала, в който живеете. Можете да отделите една година, за да попътувате. Когато наемате, не е нужно да останете дълго в жилището.
Не плащате за поддръжка. Ако печката се развали или търбите се спукат, не е нужно да търсите водопроводчик или да купувате нова печка. Обаждате се на наемодателя. Едно от най-големите предимства на жилището под наем е, че никога не трябва да се притеснявате за изненадващи разходи за ремонт.
Минусите да живееш на квартира
Наемите се повишават. Дори ако откриете най-добрата сделка в горещ район, инфлацията, конкуренцията и нарастващите цени на имотите ще доведат до покачване на наема ви година след година. И най-неприятното – може да харесвате апартамента, в който живеете, но собственикът да реши да го продаде. В този случай ще трябва да си търсите ново жилище под наем.
Нямате финансови стимули. Стойността на имотите нараства, но вие не сте собственик. Парите, които плащате няма да ви донесат възвръщаемост.
Имате по-малка свобода да ремонтирате. Да речем, че смятате, че подът на банята ви би изглеждал чудесно, ако е от масивно дърво. Вашият наемодател може да не одобри идеята ви за ремонт, при положение, че ще трябва да плати.
Източници:
https://www.mortgagecalculator.org/helpful-advice/rent-or-buy.php
https://www.forbes.com/advisor/mortgages/to-rent-or-buy-making-a-smart-real-estate-decision/