новини
Интервюта
Slaveyko Slaveykov

Славейко Славейков, главен финансов директор на Банка ДСК: Изкуството е неизменна част от лидерството


сп. Банкер Special

Първото качество, което търся у всеки служител е честността

Славейко Славейков е член на управителния съвет и главен финансов директор на Банка ДСК. Той има повече от 15 години опит в банковия сектор. През последните 8 години, до придобиването на Societe Generate Експресбанк от Банка ДСК, е член на управителния съвет и главен финансов директор в SG Експресбанк. В качеството си на главен финансов директор успешно преструктурира Финансова дивизия, интегрира нови бизнес процеси, оптимизира и автоматизира други, с цел спестяване на време в полза на дейности с добавена стойност.

Освен стандартните отговорности, присъщи на главен финансов директор, през последните три години Славейко Славейков отговаря и за отделите Управление на данни, Недвижими имоти, Сигурност и Логистика в дружеството. През 2017-а е активно въвлечен във въвеждането и използването на гъвкави методологии и интегриране на множество иновативни решения в банката.
Отличен е с награда за най-добър финансов директор - CFO на годината 2016, в категорията "Контрол и отчетност", в конкурса на Ernst&Young.

- Г-н Славейков, имате повече от 15 години опит в банковия сектор. Как преценявате "пакетното придвижване" на банките през тези години. Накъде върви секторът?
- Доста неща се случиха през последните 15 години. Ретроспективно през този период банковият сектор премина през три етапа.
Първият етап датира от началото на 2000 г., когато реално започна да се развива кредитния пазар. Тогава средно голяма банка имаше балансово число около половин млрд. лева, докато в момента средно големите банки имат около 6-7 млрд. лева. Тогава започна и активното потребителско кредитиране. Пазарът се създаваше и банките се бореха да завземат пазарен дял. Реално през този период БВП на страната нарастваше с над 6%, а кредитирането се увеличаваше с над 50% на годишна база. Имаше момент, в който регулаторът - Централната банка, наложи лимити за кредитиране на банките.

След това последваха няколко кризи, които ни приземиха. Изредиха се финансова криза, дълговата криза в Европа, появиха се ситуации, които не бяхме виждали на международните пазари. Европейският съюз изцяло преразгледа регулаторната си рамка за финансовия сектор и направи много и съществени промени. В този период банките се насочиха към изчистване на портфейлите си от лоши кредити, оптимизиране на процесите, натрупване и увеличение на капиталовите си буфери и не на последно място стартира процесът на дигитализация на услугите.
Третият етап обхваща последните години, когато наблюдаваме една много по зряла, капиталово обезпечена и стабилна банкова система. Това го доказаха и последните два стрес теста и проверката на качеството на активите на банките. Съществено за този период е и масовото навлизане на новите технологии в сектора. Мобилното и интернет банкирането вече са неизменна част от дейността на банките.

Актуална тема през последните години е и консолидацията в банковия сектор. В момента вече има около 5-6 големи играчи на пазара, което е напълно нормално за страна като България.

- Къде изоставаме и в какво сме лидери в Европа?
- Банките оперират в сферата на услугите. България като цяло изостава в тази област и банковият сектор не прави изключение. В тази връзка трябва да продължим да подобряваме качеството на услугите, които предлагаме, като се грижим за индивидуалните нужди на всеки един клиент и се стремим да предлагаме все повече персонализирани решения.

В банковия сектор има два ключови фактора, които са от съществено значение в настоящия момент за неговото развитие. Първият от тях са технологиите. Банките започват да стават квази-технологични компании. В отделите "Информационни технологии,, на най-големите банки работят по 100-200 ИТ специалисти, колкото и в една средно голяма ИТ компания в България. Този факт изисква от нас да сме много по-гъвкави, по-отворени към външния свят и да си сътрудничим много повече с Fintech компаниите. Само така можем да подобрим услугите и решенията, които предлагаме на нашите клиенти. За съжаление, сътрудничеството между банките и Fintech компаниите е все още много по-слабо развито в България, в сравнение със Западна Европа.

Вторият съществен фактор е демографският проблем в нашата страна. Като вече не говорим за липса на един или друг вид специалисти, а масово за липса на специалисти в България. Този факт се доказва и от ниския процент на безработица - едва 3.5%, към края на 2019-а. Тъй като банките вече не разменят специалисти само помежду си, а са участници в свободния пазар на труда, от нас се изисква да сме много по-отворени и адаптивни. Например, все повече фирми въвеждат гъвкаво работно време, работа от вкъщи, по-"разчупени" работни места. В тази област банковият сектор подхожда все още доста консервативно.

- Как оценявате смяната на креслото на главен финансов директор от Societe Generate Експресбанк в Банка ДСК?
- Нови са предизвикателствата, нова е перспективата, много по-голяма институция, нови са колегите, но казусите реално са същите. Няма как да е по-различно, тъй като сме в една среда и се изправяме пред едни и същи предизвикателства.
В личен план за мен тази промяна дойде много навреме, тъй като бях доста дълго време в Експресбанк. Имах нужда от нещо ново и дори се колебаех дали да продължа в банковата сфера или в технологичната. Прозрачният и безпристрастен процес на избор на ръководството за новата структура, обединяваща двете банки, ме изненада изключително приятно. Не смятам, че подобна практика е прилагана при големите сливания в България. Тези първи впечатления бяха сигнал за мен, че мога да се доверя на тази институция.

- Какво е предизвикателството да заемете такъв висок пост в една от най-големите банки в България?
- Вярвам, че дългогодишният ми опит в международна група, каквато е Societe Generale, ми е дал много и се надявам с експертизата си да оставя положителна следа и в Банка ДСК, която също е част от силна международна банкова организация - Група ОТП.

- Какви са най-амбициозните проекти, с които ще се захванете на новото си работно място?
- Приоритет номер едно е да интегрираме Експресбанк и Банка ДСК максимално безпроблемно и улеснено за клиентите ни. За нас ще е успех, ако клиентите ни не усетят никакви проблеми. Вече работим за изграждане на стратегията на обединената банка. Няма да разкривам много, но като цяло се стремим да сме лидери на всички пазари, на които оперираме.

- Какви са основните качества, които търсите у всеки служител?
- Първото е честност и почтеност. Това са качествата, с които никога не бих направил компромис.

Другото качество, което истински искам, всеки, с когото работя да притежава, е любознателност. Харесвам хора, които изпитват нужда да се усъвършенстват всеки ден, като визирам не само в професионален план, а и ежедневно да се изграждат и развиват като личности. Не мога да си представя, че може да престанеш да се опитваш да надграждаш себе си. Съвременният свят е изключително динамичен, създават се нови позиции, много често знанията, които си придобил едва преди няколко години, вече не са релевантни в реална работна среда. Всичко това изисква да притежаваш висока култура на самоусъвършенстване, в противен случай оставаш бързо извън пазара.

Третото много ценно качество за мен е инициативността. Един човек непрестанно трябва да търси промяната, да е готов да рискува и да има куража да се изправя пред нови предизвикателства. Инициативността е също толкова важна колкото и любознателността, тъй като светът се развива толкова бързо, че ако си пасивен, не можеш да оцелееш в него.

- Г-н Славейков, какво Ви мотивира в работата?
- Мотивират ме големите предизвикателства и новите неща, от които мога да уча. Концентрирам се върху пътя и процеса на тяхното преодоляване.
Радвам се на успехите, но най- много уроци има там, където има провали. Човек не трябва да се плаши от грешки, просто трябва да се учи от тях и да продължава да се развива. Това разбиране за света е нужно да се обяснява и изгражда от най-ранна детска възраст.

- Кой е най-ценният Ви опит в живота?
- Сигурно е скучно, но за мен най-ценният ми опит е да осъзная, че семейството е най-важното нещо в живота ми. Много съм благодарен на съпругата ми Денис за нейната безусловна и постоянна подкрепа, търпение и разбиране през годините. Когато се научих да балансирам между личния и професионалния живот, станах много по-ефективен, по-полезен и в професионалния, и в личния си живот.

- Знам, че тичането сутрин Ви разтоварва най-добре. От какво бягате в живота?
- Бягам от непочтеността и простотията. Когато ги срещна предпочитам да се оттегля. Има си хора и за такива среди, но примерно аз бягам от тях. Вътрешно много ме дразни и несправедливостта.

- Заради какво бихте спринтирали с всички сили?
- Бих спринтирал с всички сили за семейството и приятелите си.

- Сложни сметки и простотата на бялото платно - странна амалгама...Тайната Ви страст е рисуването. Какво рисувате и кога намирате време за четките и боите?
- Всъщност не използвам четки и бои, а графит. При скечинга е много интересно как само с един цвят може по такъв начин да пресъздадеш обекта, че да изглежда като жив. Харесва ми също, че не е нужно да разполагаш с много ресурси, а напротив, дори само с един молив можеш да създадеш нещо красиво и голямо. Тази философия е приложима и за бизнеса. Първо да помислиш как да го направиш, с ресурсите с които разполагаш, като приложиш своята креативност.

Рисуването като част от изкуството ме впечатлява и с това, че всеки го пречупва през себе си и го възприема по собствен начин. Същият подход трябва да се прилага и с хората. Всеки един човек е различен и не трябва да слагаме етикети както на картините, така и на хората, а да се опитваме да ги разбираме.
И за да завърша отговора си на този въпрос, бих казал, че за мен сложните сметки не те развиват като лидер, но изкуството е неизменна част от лидерството, а и определено допринася за развиването на мисленето на по-високо ниво.

Още интервюта

Свържете се с екип „PR и комуникации”

chatbot icon